Stare Miasto

Ocena użytkowników:  / 4
SłabyŚwietny 

no fotoStare Miasto położone jest na południowy zachód od Konina. Przez miasteczko przepływa rzeka Powa. W XII i XIII wieku na tym terenie istniała osada targowa na prawie polskim, którą utożsamia się jako pierwowzór dzisiejszego Konina. Zmiana lokalizacji miasta nastąpiła po najeździe Krzyżaków w 1331 roku, wtedy to osadnictwo miejskie przesunięto na kępę warciańską, czyli dzisiejszą Starówkę - dzielnica Konina.

Stare Miasto

Jedynym, ale bardzo cenny zabytkiem znajdujących się w granicach Starego Miasta jest romański kościółek parafialny pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Jego powstanie datuje się na XIII wiek. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza jednak przebudowie z roku 1907 w stylu neogotyckim. Jednakże zachowały się zasadnicze rysy budowli, prezbiterium oraz portal charakterystyczne dla stylu romańskiego.

W ostatnich latach Stare Miasto przeżywa rozkwit ze względu na bliskie sąsiedztwo nowo otwartej autostrady A2 łączącej Poznań z Warszawą. Sprzyja to powstawaniu nowych inwestycji.

 

Mapy Konina

mapaZabytki Konina na mapie

Dzięki zaznaczonym na mapie ikonom bardzo szybko znajdziesz interesujący Cię zabytek, o którym będziesz mógł poczytać oraz obejrzeć zdjęcia.

Zobacz: Mapę zabytków Konina

Free business joomla templates