Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Koninie

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w KoninieKościół pw. św. Andrzeja Apostoła znajduję się w Koninie na osiedlu Gosławice.

Kościół zbudowany na planie krzyża greckiego. Ośmioboczna, centralna cześć świątyni nakryta sklepieniem palmowym, wspartym na centralnym filarze kamiennym.

Na kamiennych wspornikach umieszczono 26 rzeźbionych tarcz herbowych.

Historia Kościoła

Kościół został wzniesiony w pierwszej połowie XV wieku w miejscu wcześniejszej świątyni. Fundatorami kościoła pod wyzwanie św. Andrzeja Apostoła byli biskup poznański Andrzej Łaskarz, właściciel wsi Gosławice, jego bratanek Jan z Lichenia oraz wojewoda brzesko-kujawski. W XVII wieku cześć świątyni została zniszona. W latach 1755-1775 została odbudowana. Sklepienia kaplic, dachy i wieżyczka oraz większość wypozażenia pochodzą z końca XIX wieku. Mimo wielu perturbacji związanych z istnieniem świątyni, kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Koninie zaliczany jest do najcenniejszych zabytków polskiej architektury gotyckiej.

Dane Muzeum

Adres: ul. Gosławicka 38, 62-505 Konin
Telefon: 63 242 75 83

Godziny otwarcia kancelarii

  • od wtorku do piątku
    1630 do 1730

W soboty, niedziele i poniedziałki
kancelaria nieczynna

Jak dojechać do Kościoła

Do Kościoła dotrzemy komunikacją miejską.

Linie: 55, 56, 65, 66, 67
(kierunek Gosławice)

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Koninie

 

Podziel się ze znajomymi na Facebook

Mapy Konina

mapaZabytki Konina na mapie

Dzięki zaznaczonym na mapie ikonom bardzo szybko znajdziesz interesujący Cię zabytek, o którym będziesz mógł poczytać oraz obejrzeć zdjęcia.

Zobacz: Mapę zabytków Konina

Free business joomla templates